Євген Мецгер: чоловік куми подруги президента

Читать на русском

Євген Мецгер: чоловік куми подруги президента

Євген Мецгер : чоловік куми подруги президента

Щоб стати успішним банкіром, а потім і керівником великої держкомпанії, в сьогоднішній Україні потрібна зовсім небагато: бути одруженим на кумі близької подруги президента Зеленського. Разом зі кмітливим розумом та відсутністю моральних комплексів, це зробило Євгена Мецгера важливою людиною та великим хамом.

Скандальна історія про те, як Мецгер наказав застосувати фізичне насильство до журналістів, які прийшли взяти у нього інтерв’ю, переслідуватиме його все життя. Адже важко забути те, що сталося у жовтні 2021-го, а виглядало наче «привіт» із далеких 90-х! З чого почався і чим закінчився цей дуже гучний скандал? Зараз ми розповімо вам про все докладно та по порядку.

Євген Мецгер. Майже "бездоганна" біографія

Мецгер Євген Володимирович народився 8 листопада 1977 року у Кривому Розі, у сім’ї радянських службовців. Спочатку він навчався у середній школі №69, а потім перейшов до Саксаганського ліцею природничих наук, на фізико-математичний факультет. Щоправда, у фізиці юному Жені Мецгеру легко давалися лише формули, зате в математиці він справді був ас! Це визначило його подальший вибір: 1995-го Мецгер вступив до Криворізького технічного університету на факультет «фінанси та кредит», закінчивши його 1999-го з відзнакою та дипломом бакалавра (в армії Мецгер, як і переважна більшість членів «Зе!команди», Не служив). А ось за дипломом магістра він вирушив до Київського економічного університету ім. Гетьмана, закінчивши його 2001-го. Цікава деталь: з березня того ж року, ще до захисту диплома, Євген Мецгер почав працювати у Криворізькому відділенні банку «Фінанси та кредит» (Олігарх Костянтин Жевого ). Тобто, можливо, в економічному він навчався лише заочно.

Кар’єра Мецгера у «Фінансах та кредиті» була нешвидкою, але успішною. Спочатку він працював економістом у відділі обслуговування корпоративних клієнтів, а згодом очолив відділ кредитування фізичних осіб. З 2003-го він очолив відділ активних операцій фізосіб, дійшовши до заступника начальника управління кредитних ризиків. А 2006-го перевівся до державного «Укрексімбанку», де 9 років виріс від заступника начальника відділу продажу роздрібного бізнесу до керівника управління малого та середнього бізнесу.

Офіційна біографія Мецгера описує цей період його діяльності скупим рядком без будь-яких подробиць.

Євген Мецгер, досьє, біографія, компромат, Юлія Мецгер, Олена Кравець, Укрфінжитло, Укрексімбанк, Кирило Шевченко

Євген Мецгер

У травні 2015-го Мецгер перевівся в «Укргазбанк» і очолив там департамент малого та середнього бізнесу, а з 2016 по 2020 рік був членом правління та заступником голови правління «Украгазбанку» Кирила Шевченка . І про це теж жодних подробиць – перед нами практично ідеальна біографія успішного молодого фахівця! Якщо тільки не згадувати, що Кирило Шевченко, під чиїм прямим керівництвом Мецгер працював в «Укргазбанку», мав репутацію спочатку людини Юлії Тимошенко , потім людини Арсенія Яценюка, а 2020-го так сподобався Зеленському (за протекцією «соросят» і корупціонерів), що той призначив його головою НБУ. Якщо не згадувати, яку аферу з «Терра-банком» Шевченко провернув у 2010-2011 рр., «кинувши» вкладників майже на сорок мільйонів доларів. І не згадувати про те, як потім Шевченко та Мецгер, керуючи вже «Укргазбанком», провернули аферу на закупівлях інкасаторських машин, «наваривши» на цьому собі в кишені 13 з лишком мільйона гривень. Ну і, звичайно ж те, що в жовтні 2022-го вже колишнього голову НУБ Кирила Шевченка було оголошено в міжнародний розшук , як і двох його колишніх заступників Олену Хмелько та Дениса Чернишова, у справі про незаконне виведення з «Укргазбанку» понад 200 мільйонів гривень .

Кирило Шевченко НБУ Укргазбанк

Кирило Шевченко

Але чому у слідства не виникло питань до його третього заму, Євгена Мецгера? Можливо тому, що слідчі не наважилися чіпати людину з такими зв’язками у президентському оточенні. А можливо тому, що слідство вибірково звертало увагу лише на окремі епізоди діяльності банкірів-корупціонерів.

Наприклад, до Кирила Шевченка могло виникнути дуже багато питань щодо різних епізодів його діяльності на постах голови «Укрексімбанку» та НБУ, на суми в мільярди гривень. Та хоча б із «зеленого кредитування», через яке до рук енергетичних олігархів та їхніх покровителів на Банковій пішли колосальні суми! Але ці справи можуть вивести на оточення Зеленського , тому вони табу — а Шевченка «покарали» за справу, в якій не були замішані люди, яких не можна чіпати. Або взяти вищезгадану історію із закупівлею «Укрексімбанком» 54 броньовані інкасаторські машини. Заявку на них підписував сам Мецгер, все робилося за згодою Шевченка, а третьою стороною цієї афери був їхній добрий приятель Віталій Джуринський, директор фірми VIDI. Саме через цю фірму, за схемою в обхід "Прозорро", банк закупив 54 автомобілі "Форд" за ціною 1,5 мільйона гривень за кожен. Хоча аналогічні машини марок Volkswagen, Citroen, Renault в інших фірм коштували набагато дешевше від 1 до 1,2 мільйона. ЗМІ повідомляли про цю справу у всіх подробицях , але далі перевірки ГБР, який не побачив у цьому жодних порушень закону, справа не пішла.

Укргазбанк закупівлі авто

Євген Мецгер, «Зелене» кумівство та «розпилювальний» банк

Skelet.Info не має звички влазити в чужі сімейні справи, якщо вони не пов’язані з корупцією. А у випадку з сімейством Мецгерів вона, як кажуть, очевидна! Почнемо ми з Олени Кравець, учасниці «Кварталу-95» з 1998 року та його адміністратора з 2000-го. Вона не просто відома комедійна актриса, вона близька подруга Володимира Зеленського та кума його дружини Олени Зеленської. Зрозуміло, що з таким «віп-допуском» до президентської сім’ї Кравець є дуже впливовою людиною в Україні. І в неї є ще одна подруга з юних років, яка стала хрещеницею вже її дитини — це Юлія Мецгер, дружина Євгена Мецгера. Таким чином, через Олену Кравець сім’я Мецгерів має вихід на родину Зеленських.

Елена Кравец Юлия Мецгер

Олена Кравець та Юлія Мецгер (праворуч)

Поки головна зірка «Кварталу-95» бренчала на сцені на роялі, цей зв’язок не відігравав жодної ролі. А Юлія Мецгер працювала юристом в «Укрексімбанку», куди її влаштував чоловік. Але тільки-но Володимир Зеленський був обраний Президентом, як усі родинно-кумівські зв’язки його оточення заробили на повну котушку, і вже в липні 2019-го Юлія Мецгер була призначена за президентською квотою до наглядової ради «Приватбанку», з твердим окладом понад півмільйона гривень на місяць !

У листопаді того ж 2019-го у нового президента України вирішили змінити керівництво «Укрексімбанку», який традиційно є «гаманцем» українських президентів.

І «раптово» СБУ прямо на вулиці затримала (писали, що просто викрала під час прогулянки з маленькою дитиною) його тодішнього голову Олександра Гриценка, який раніше був призначений на цю посаду завдяки тому, що він є родичем дружини Петра Порошенка . Ось влада змінилася, і Зеленський вирішив посадити до «Укрексімбанку» свого родича чи кума. Спочатку на цю посаду пророкували Юлію Мецгер , яку лобіювали Олена Кравець та Олена Зеленська. Але щось у них не зрослося, тож замість Юлі Мецгер головою банку у березні 2020-го було призначено їй чоловіка Євгена Мецгера.

Євген Мецгер: чоловік куми подруги президента

Євген Мецгер

За різних президентів «Укрексімбанк» ставав ключовою частиною схем масового «розпилу» державних коштів. Суть їхня наступна: коли грошей у бюджеті вже немає, а апетити корупціонерів не задоволені, тоді кошти на різні тендери та проекти виділяють через кредити держбанків, насамперед «Укрексімбанку». За Зеленського найбільшим «розпилом» (до війни) став проект дорожнього будівництва «Велике будівництво», прозваного українцями «великим крадівництвом». Хто тільки не грів руки на асфальті та гравії, ціни на які завищували майже вдвічі! І ось не встиг Мецгер очолити «Укрексімбанк», як уже за місяць, за особистого схвалення Зеленського, той уклав угоду про надання «Укравтодору» кредиту на суму 19,3 мільярда гривень в обмін на його облігації. Сам же Укрексімбанк брав ці кошти у вигляді рефінансування у Нацбанку (який очолив Кирило Шевченко). Загалом так і працювали!

Євген Мецгер. Кредит для терористів та незручні питання

Але, крім щедрого фінансування державних проектів, «Укрексімбанк» займається також кредитуванням приватного бізнесу. Тут суть корупційних схем полягає в тому, що в «Укрексімбанку» кредити отримують або фірми, які б не змогли отримати їх в інших банках, або фірми, які взагалі не збираються віддавати борги. Вочевидь, що у обох випадках кредит видають або «дзвінку згори», або за відкат.

«Додаткові умови» узгодження кредиту розміром 60 мільйонів доларів (понад 1,5 мільярда гривень), виданого «Укрексімбанком» у жовтні 2021 року ТОВ «Оптова Мережа 2011» та ТОВ «Славіан» під купівлю ТРЦ «Sky Mall» залишилися невідомими. Але Євген Мецгер, який підписав договір кредитування цих фірм, «погорів» іншим: їхнім власником є скандальний бізнесмен Сергій Брюховецький. У якого є бізнес не лише в Україні, а й на «непідконтрольній території», у Горлівці: це ТОВ «Міськспецліфіт» та ТОВ «Спецреммаш». Згідно з українськими законами, Брюховецький є «спонсором тероризму», і видавати йому кредити не можна було, але керівництво «Укрексімбанку» проігнорувало цей факт.

Однак питання про цей кредит поставив Мецгеру журналіст Кирило Овсяний із програми «Схеми», який зі своєю знімальною групою прийшов до «Укрексімбанку» взяти інтерв’ю у його голови. Це несподіване, не передбачене попередньо узгодженим прес-релізом, і дуже незручне питання вивів Мецгера із себе. І він не придумав нічого кращого, як наказати охороні силоміць відібрати у журналістів запис інтерв’ю! У нападі взяв участь і голова прес-служби банку Володимир Пікалов — колишній артист «Кварталу-95», прибудований до «Укрексімбанку» на прохання Зеленського. «Володя, вирубай його будь ласка!» — звернувся до нього Мецгер, вказуючи на оператора програми "Схеми". Проте журналістам пізніше вдалося відновити записи та показати цю обурливу картину всім українцям.

Можливо, якби це була знімальна група якоїсь іншої програми, перед журналістами лише вибачилися б. Але програма «Схеми» виходить під логотипом «Радіо Свобода», званому в народі «радіо держдепа» (що дозволяє їм робити сміливі репортажі, що викривають). Можна сказати, що скандал вийшов на найвищий міжнародний рівень. Мабуть, із Заходу зателефонували Зеленському та попросили покарати банкіра-ідіота. З іншого боку, за нього просили Олена Кравець та Олена Зеленська. Тому було прийнято «соломонове рішення»: Мецгера звільнили «за власним бажанням», щодо нього провели розслідування і завели справу, його навіть ненадовго взяли під нічний (!) домашній арешт (тобто просто зобов’язали ночувати вдома). А все закінчилося тим, що за рішенням найгуманнішого у світі Голосіївського райсуду столиці йому впаяли 3400 гривень штрафу! Для людини, чия річна зарплата перевищувала 4,5 мільйони, це було небагато. Ось чим завершився для Мецгера цей скандал — хоча його луна, повторимо, переслідуватиме його ще дуже довго.

А що ж кредит? Його видали і освоїли, незважаючи на скандал, що піднявся. При цьому спроби порушити це питання у Верховній Раді, а саме в підкомітеті з питань банківської діяльності виявилися безуспішними. У тому числі тому, що голова підкомітету Андрій Іванчук є кумом члена наглядової ради «Укрексімбанку» Юрія Терентьєва.

«Оселя» для Мецгера

Після свого звільнення Євген Мецгер відразу почав активно напрошуватися на нову посаду. За рекомендацією дружини та за допомогою її куми, він став ходити на Банкову на «круглі столи», миготивши перед очима президента — а тому його подруги та кумушки шепотіли вуха про Мецгера як про «сильного кризового мененджера». І не лише у вуха Зеленського: невдовзі Мецгера «підібрала» міністр економіки Юлія Свириденко. Спочатку вона зробила його своїм консультантом, а потім намагалася влаштувати його своїм заступником у роботі з банківським сектором. Проте спроба цього призначення мало не викликала резонансу серед журналістів. І все ж таки Мецгеру знайшли гідне застосування — призначивши в листопаді 2022-го головою компанії «Укрфінжитло».

Ця компанія виконує функції, схожі на «Укрексімбанк», фінансуючи державні житлові проекти. Серед найвідоміших це багатообіцяюча «еОселя» (пільгове житлове кредитування) та «Велика термомодернізація» (утеплення житла). Задум цих проектів можна було б лише вітати, якби не одне: вони теж є широким полем для корупції та «розпилу» бюджетних коштів. Хтось отримуватиме підряди на утеплення та завищуватиме його вартість, а хтось незаконно отримуватиме пільгові кредити. Повториться все те, що раніше займався Мецгер!

Про масштаби майбутнього «розпилу» красномовно говорило стрімке наповнення «Укрфінжитла» грошима, яке почалося одразу після призначення Мецгера. Його статутний капітал збільшили до 30 мільярдів гривень за рахунок випуску облігацій під дивовижні 19,5%, що вже схоже на фінансову аферу. І це лише десята частина від розміру запланованої (ще до війни) програми «термомодернізації», бюджет якої мав скласти 300 мільярдів гривень. А тепер у планах цієї компанії зайнятися фінансуванням програм відновлення зруйнованого житла. Можна тільки уявити, якими колосальними сумами буде розпоряджатися людина, яка, викритий у корупції, застосувала насильство проти журналістів!